usługi przewodnika terenowego

usługi turystyczne » usługi przewodnika terenowego

Malbork jest świetnym punktem wypadowym dla bliższych i dalszych wycieczek. Posiadam uprawnienia przewodnika terenowego po dawnym województwie elbląskim i gdańskim oraz przewodnika miejskiego po Trójmieście oraz Toruniu. Jestem Instruktorem Krajoznawstwa Regionu.

Malbork to nie tylko zamek, ale także miasto. Mimo że nie urodziłam się w Malborku, to jednak zafascynowało mnie to miasto, szczególnie jego ciekawe położenie na styku dwóch różnych krain geograficznych, niepowtarzalna przeszłość, zachowane okruchy starej zabudowy miasta. Chętnie oprowadzam turystów po mieście, odkrywając jego tajemnice. To przez Malbork płynie Młynówka Malborska, imponująca inwestycja hydrologiczna Zakonu Krzyżackiego. To w Malborku znajduje się barokowa Biblia pauperum – cykl ponad 50 obrazów, przedstawiających sceny ze Starego i Nowego Testamentu. To w Malborku mieszkał Ferdinand Schulz, wielokrotny rekordzista świata w długodystansowych lotach szybowcowych.

Żuławy Wiślane na pierwszy rzut oka to monotonna, wręcz nudna kraina. Również jednak i te okolice kryją wiele ciekawostek. To tutaj znajdują się miejsca położone najniżej względem poziomu morza w Polsce. O bogactwie dawnych mieszkańców Żuław świadczą wspaniałe domy podcieniowe, liczne wiejskie kościółki, a przede wszystkim urodzajne, rozległe pola. Podczas wędrówek żuławskich można znaleźć wiele śladów mennonickich – układy zabudowy wsi, system melioracyjny, zagrody holenderskie, cmentarze.

Dolne Powiśle to kraina położona na prawym brzegu Wisły na południe od Malborka. Ma zupełnie odmienny charakter niż Żuławy. Geograficznie wchodzi w skład Pojezierza Iławskiego, stąd pofałdowane ukształtowanie powierzchni, jeziora, lasy. To także ciekawe miejscowości: Sztum z pozostałościami zamku krzyżackiego, Biała Góra z unikalnym systemem śluz i wrót przeciwpowodziowych, Waplewo z pałacem Sierakowskich - pamiątką po polskich rodach szlacheckich czy Kwidzyn z zespołem katedralno-zamkowym biskupów pomezańskich.  

Zainteresowanych zwiedzaniem Malborka i okolic proszę o kontakt bezpośredni.

Na wcześniejsze zamówienia przygotowuję także inne trasy turystyczne.

Wystawiam faktury VAT.